Odpowiedni kolor cienia w prawidłowo wykonanym makijażu oczu nie jest rzeczą oczywistą. Wybór konkretnego odcienia nie powinien być uzależniony wyłącznie od naszych kolorystycznych upodobań, gdyż odpowiednio dobrany cień pozwoli delikatnie skorygować kształt oczu. Zasada ta jednak działa także w drugą stronę. Jeśli wybierzemy zły odcień możemy sprawić, że uwydatnimy rzeczy, które powinniśmy raczej tuszować. Oto kilka wskazówek jak korygować kształt oka odpowiednim makijażem – np. optycznie otworzyć oczy blisko osadzone lub sprawić by małe oczy wydawały się większe.

Makijaż oczuOczy małe
Oczy blisko osadzone
Oczy głęboko osadzone
Oczy wypukłe
Opadająca powieka
Opadające kąciki oczu

Oczy małe

Osoby o małych oczach powinny starać się rozjaśnić swoje spojrzenie. Używaj jasnych cieni (np. Vanilla Shimmer lub Pink Champagne), tak by optycznie powiększyć oczy. Dodatkowe „optyczne wydłużenie” zagwarantuje użycie ciemnego cienia (np. Moonlight lub Deep Purple) w zewnętrznych kącikach oczu i dalej po skosie w górę w kierunku zewnętrznej krawędzi brwi. Dobrym pomysłem w makijażu oczu małych jest też narysowanie cienkiej kreski na górnych powiekach (zacznij od środka, pogrubiaj kreskę w miarę zbliżania się do skroni). Unikaj też malowania dolnych rzęs, gdyż zamyka to oczy.

Oczy blisko osadzone

By optycznie otworzyć oczy w wewnętrznych kącikach użyj odrobiny bardzo jasnego cienia (Orchid, Angelic, Sand Dune). Następnie środkową część powieki pomaluj cieniem jasnym (Cream Soda, Vanilla Shimmer), a by nadać swoim oczom kształt migdałowy i je od siebie „odsunąć”, na górne powieki nałóż mniej lub bardziej ciemny cień (Golden Lilac, Soft Brown) i rozprowadź go w stronę skroni.

Oczy głęboko osadzone

Makijaż oczu głęboko osadzonych skupiać powinien się w cieniach w kolorze melonowym (Honey Peach). Ciemniejsze cienie (Moonlight, Khaki Sparkle) nakładaj jak najbliżej linii rzęs. Nie aplikuj ciemnych cieni w załamaniu powieki, ponieważ jeszcze bardziej podkreślisz tym głębokie osadzenie swoich oczu.

Oczy wypukłe

Makijaż oczu wypukłych powinien być pozbawiony jasnych, metalicznych i mocno połyskujących cieni. Zamiast tego świetnie sprawdzą się cienie matowe w ciemniejszych odcieniach (takich jak Sidewalk, Mudpie, Cosmopolitan). Wybrany cień aplikuj na całe ruchowe powieki wychodząc delikatnie poza ich linię. Ważnym elementem makijażu oczu wypukłych są także kreski dość dużej grubości wzdłuż górnej i dolnej linii rzęs. Na koniec nałóż odrobinę rozświetlacza (Star Dust) lub jasnego cienia (Orchid, Sand Dune) na łuk brwiowy, by tak wykonany makijaż oczu dodał Twojemu spojrzeniu głębi.

Opadająca powieka

Makijaż oczu dla optycznego podniesienia opadającej powieki należy zacząć od nałożenia na ruchomej jej części jasnych kolorów (Cream Soda, Hush, Parma Violet). Następnie linię załamania powieki i zewnętrznego kącika podkreśl matowym, ciemnym cieniem (Mudpie, Black Sand, Greyzie Daze) aplikując go do góry i na zewnątrz. W takim makijażu oczu możesz z powodzeniem zaakcentować zarówno górne, jak i dolne rzęsy. Nigdy nie maluj całej powieki ciemnym cieniem, unikaj też nakładania jasnego, rozświetlającego cienia na łuk brwiowy. Makijaż oczu będzie wówczas nieudany i nie spełni postawionych przed nim zadań.

Opadające kąciki oczu

Osoby z takim kształtem oka mogą wyglądać na smutne i zmęczone, odpowiedni makijaż oczu łatwo jednak skorygują takie wrażenie. Kreskę należy poprowadzić zawsze od środka powieki i poszerzać ją ku zewnętrznym kącikom oczu. Wykorzystaj przy tym ciemniejszą kredkę (Black lub Brown). Aby oczy nie „opadły”, nie maluj dolnych rzęs tuszem. Makijaż oczu z opadającymi kącikami powinien zamiast tego skoncentrować się na górnej powiece. Ciemniejsze odcienie (Mystery, Black Sand, Deep Purple) nakładaj na jej zewnętrzne kąciki, kierując ruch jednocześnie na zewnątrz i ku górze. W makijażu oczu tego typu niezwykle ważne są również brwi. Na łuk brwiowy nałóż trochę rozświetlacza (Star Dust) lub jasnego cienia (Orchid, Sand Dune). Pomoże Ci to optycznie podnieść powiekę.

Mineralny makijaż oczu – porady
Oczy małe
Oczy blisko osadzone
Oczy głęboko osadzone
Oczy wypukłe
Opadająca powieka
Opadające kąciki oczu

Mineralny makijaż oczu – porady
5 (100%) 7 ilość głosów